Themes - Twenty Twenty-Two - en to ru translation catalogue (198 entries)

note: Description of the theme
en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Full Site Editing features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
ru: Twenty Twenty-Two, построена на прочной основе и воплощает идею о том, что каждый достоин создания поистине уникального веб-сайта. Утончённые стили темы вдохновлены разнообразием и универсальностью птиц: её типографика легкая, но сильная; цветовая палитра заимствована из природы, а элементы макета мягко ложатся на страницу. Истинное богатство Twenty Twenty-Two заключается в возможностях настройки. Эта тема создана для использования преимуществ функций полного редактирования сайта, представленных в WordPress 5.9, это означает, что цвета, типографика и макет каждой отдельной страницы вашего сайта могут быть настроены в соответствии с вашим видением. Она также включает в себя десятки шаблонов блоков, открывающих путь к широкому спектру профессионально разработанных макетов всего за несколько щелчков мышью. Создаете ли вы одностраничный веб-сайт, блог, бизнес-сайт или портфолио, Twenty Twenty-Two поможет вам создать сайт, который будет уникальным для вас.

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
ru: Фильтр по умолчанию

[ctx: Style variation name]
en: Swiss
ru: Швейцарский

[ctx: Style variation name]
en: Pink
ru: Розовый

[ctx: Style variation name]
en: Blue
ru: Синий

en: Search
ru: Поиск

[ctx: label]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: Template part name]
en: Footer
ru: Подвал

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
ru: Заголовок (тёмный, маленький)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
ru: Заголовок (тёмный, большой)

[ctx: Template part name]
en: Header
ru: Заголовок

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
ru: Страница (без разделителей)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
ru: Единичная запись (без разделителей)

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
ru: Страница (большой заголовок)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
ru: Пустой

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
ru: Основной и третичный

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
ru: Основной и вторичный

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
ru: Основной и фон

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
ru: Передний план и третичный

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
ru: Передний план и вторичный

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
ru: Передний план и фон

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
ru: Диагональный от фонового к третичному

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
ru: Диагональный от третичного к фону

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
ru: Диагональный от фонового к вторичному

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
ru: Диагональный от вторичного к фону

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
ru: Диагональный от основного к фону

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
ru: Вертикальный от третичного к фону

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
ru: Вертикальный от вторичного к фону

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
ru: Вертикальный от вторичного к третичному

[ctx: Color name]
en: Tertiary
ru: Третичный

[ctx: Color name]
en: Secondary
ru: Вторичный

[ctx: Color name]
en: Primary
ru: Основной

[ctx: Color name]
en: Background
ru: Фон

[ctx: Color name]
en: Foreground
ru: Передний план

[ctx: Font family name]
en: System Font
ru: Системный шрифт

en: Text-based grid of posts
ru: Сетка записей основаная на тексте

en: Simple blog posts
ru: Простые записи блога

en: Large post titles
ru: Большие названия записей

en: Irregular grid of posts
ru: Нерегулярная сетка записей

en: Grid of image posts
ru: Сетка изображений записи

en: Grid of posts
ru: Сетка записей

en: Default posts
ru: Записи по умолчанию

en: Location
ru: Местоположение

en: February, 12 2021
ru: 12 февраля 2021

en: Date
ru: Дата

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
ru: <em>Трепет</em>, коллекция эфемеров, связанных с птицами

en: Poster with right sidebar
ru: Постер и область виджетов справа

en: Grid of posts with left sidebar
ru: Сетка записей и область виджетов слева

en: Blog posts with left sidebar
ru: Записи блога и область виджетов слева

en: Tags
ru: Метки

en: Blog posts with right sidebar
ru: Записи блога и область виджетов справа

en: POSTS
ru: ЗАПИСИ

en: WELCOME
ru: Добро Пожаловать

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
ru: <em>Щегол </em><br><em>и воробей</em>

en: Page layout with two columns
ru: Макет страницы из двух столбцов

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
ru: О, привет. Меня зовут Анджело, и вы попали в мой блог. Я пишу на самые разные темы, но в последнее время делюсь своими надеждами на следующий год.

en: An illustration of a bird in flight
ru: Изображение птицы в полёте

en: Screening
ru: Экранизация

en: Page layout with image, text and video
ru: Макет страницы с изображением, текстом и видео

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
ru: О, привет. Меня зовут Анджело, я веду этот блог. Я родился в Портленде, но сейчас живу в Нью Йорке. Вы можете узнать меня по публикациям с именами <a href="#">Орёл-ищейка</a> и <a href="#">Плачущая горлица</a>. Я пишу ради заработка.<br><br>Я обычно использую этот блог для каталогизации списка птиц и других интересных вещей. Если вы найдете ошибки в моих списках, пожалуйста, оставьте их при себе.<br><br>Если это не ваша чашка чая, <a href="#">то я определенно порекомендую этот чай</a>. Он мой любимый.

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
ru: Определится позже

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
ru: <em>Наблюдая за птицами </em><br><em>в саду</em>

en: Page layout with image and text
ru: Макет страницы с изображением и текстом

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
ru: О! Привет, меня зовут Эдвард и вы нашли путь на мой сайт. Я заядлый наблюдатель за птицами и я веду мое собственное шоу на радио по вторникам в 11 вечера EDT.

en: Edvard<br>Smith
ru: Эдвард<br>Смит

en: About page on solid color background
ru: Страница "о нас" на сплошном цветном фоне

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
ru: О! Привет, меня зовут Иисус и вы нашли путь на мой сайт. Я заядлый наблюдатель за птицами и я веду мое собственное шоу на радио по вторникам в 11 вечера EDT.

en: Jesús<br>Rodriguez
ru: Иисус<br>Родригес

en: Simple dark about page
ru: Простая тёмная страница "о нас"

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
ru: О! Привет, меня зовут Эмери и вы нашли путь на мой сайт. Я заядлый наблюдатель за птицами и я веду мое собственное шоу на радио по вторникам в 11 вечера EDT.

en: Emery<br>Driscoll
ru: Эмери<br>Дрисколл

en: An image of a bird flying
ru: Изображение летящей птицы

en: About page with media on the right
ru: Страница "о нас" с медиа справа

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
ru: О! Привет, меня зовут Дуг и вы нашли путь на мой сайт. Я заядлый наблюдатель за птицами и я веду мое собственное шоу на радио по вторникам в 11 вечера EDT.

en: Stilton
ru: Стилтон

en: Doug
ru: Дуг

en: Image of a bird on a branch
ru: Изображение птицы на ветке

en: About page with media on the left
ru: Страница "о нас" с медиа слева

en: A podcast about birds
ru: Подкаст о птицах

en: Swoop
ru: Налёт

en: About page links
ru: Ссылки страницы "о нас"

en: About the hosts
ru: Об организаторах

en: Support the show
ru: Поддержать это шоу

en: Listen on Spotify
ru: Слушайте на Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
ru: Послушайте подкасты на iTunes

en: Watch our videos
ru: Посмотрите наши видео

en: A trouble of hummingbirds
ru: Проблемы колибри

en: Logo featuring a flying bird
ru: Логотип с летящей птицей

en: About page links (dark)
ru: Ссылки для страницы "о нас" (тёмные)

en: About page with large image and buttons
ru: Страница "о нас" с большим изображением и кнопками

en: Join my mailing list
ru: Присоединяйтесь к моему списку рассылки

en: Learn about my process
ru: Узнайте больше о моей работе

en: Read about me
ru: Прочтите обо мне

en: Take a class
ru: Пройдите курс обучения

en: Support my studio
ru: Поддержите мою студию

en: Purchase my work
ru: Купите мои работы

en: Heading and bird image
ru: Заголовок и изображение птицы

en: This page could not be found. Maybe try a search?
ru: Эта страница не найдена. Попробуйте поиск?

en: 404 content
ru: Содержимое страницы 404

en: Header with tagline
ru: Заголовок со слоганом

en: Title, navigation, and social links header
ru: Название, навигация и заголовок с социальными ссылками

en: Title and button header
ru: Название и заголовок с кнопкой

en: Text-only header with tagline and black background
ru: Заголовок только с текстом и слоганом на чёрном фоне

en: Text-only header with salmon background
ru: Заголовок только с текстом на фоне лососевого цвета

en: Text-only header with green background
ru: Заголовок только с текстом на зеленом фоне

en: Logo and navigation header
ru: Логотип и заголовок навигации

en: Small header with dark background
ru: Маленький заголовок с тёмным фоном

en: Logo, navigation, and social links header with black background
ru: Логотип, навигация и заголовок с социальными ссылками и тёмным фоном

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
ru: Логотип, навигация и смещенный заголовок со слоганом

en: Logo and navigation header with gray background
ru: Логотип и заголовок навигации с серым фоном

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
ru: <em>Инкубатор</em>: блог о моих приключениях при наблюдении за птицами

en: Large header with dark background
ru: Большой заголовок с тёмным фоном

en: Illustration of a flying bird
ru: Иллюстрация летящей птицы

en: Header with image background
ru: Заголовок с изображением фона

en: Header with image background and overlay
ru: Заголовок с изображением фона и наложением

en: Default header
ru: Заголовок по умолчанию

en: Centered header with navigation, social links, and salmon background
ru: Центрированный заголовок с навигацией, социальными ссылками и лососевым цветом фона

en: Header with centered logo
ru: Заголовок с центированным заголовком

en: Header with centered logo and black background
ru: Заголовок с центрированным заголовком и тёмным фоном

en: Learn More
ru: Узнайте больше

en: Welcome to<br>the Aviary
ru: Добро пожаловать в<br>Птичник

en: Wide image with introduction and buttons
ru: Широкое изображение с введением и кнопками

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
ru: Фильм об орнитологах-любителях, каталог разных птиц в сочетании с издаваемыми ими звуками. Каждая птица указана под своим научным названием, поэтому все будет более официальным.

en: Extended Trailer
ru: Расширенный трейлер

en: Video trailer
ru: Видео трейлер

en: Angelo Tso<br>Edward Stilton<br>Amy Jensen<br>Boston Bell<br>Shay Ford
ru: Ангело Тсо<br>Эдвард Стилтон<br>Эми Дженсен<br>Бостон Белл<br>Шай Форд

en: Jesús Rodriguez<br>Doug Stilton<br>Emery Driscoll<br>Megan Perry<br>Rowan Price
ru: Иисус Родригес<br>Дуг Стилтог<br>Эмери Дрисколл<br>Меган Пэрри<br>Роуэн Прайс

en: Featuring
ru: В ролях

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
ru: <em>Трель</em>, фильм о <br>тех, чье хобби - орнитология.

en: Video with header and details
ru: Видео с заголовком и подробностями

en: Buy Tickets
ru: Купить билеты

en: SCREENING
ru: ЭКРАНИЗАЦИЯ

en: Illustration of a bird flying.
ru: Иллюстрация летящей птицы.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
ru: Изображение птицы сидящей на ветке.

en: Two images with text
ru: Два изображения с текстом

en: Join our mailing list
ru: Подпишитесь на нашу рассылку

en: Watch birds<br>from your inbox
ru: Ловите птичек<br>во входящих

en: Subscribe callout
ru: Призыв подписаться

en: $150
ru: 15000 ₽

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
ru: Займите лидирующую роль в нашем сообществе став соколом. Этот уровень обеспечит вам место для планирования наших будущих экспедиций наблюдений за птицами.

en: Falcon
ru: Сокол

en: $75
ru: 7500 ₽

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
ru: Вступите на уровне воробья и станьте членом нашей стаи! Вы получите эксклюзивную рассылку новостей и брошь в виде птицы, которую вы с гордостью станете носить в вылазках на природу.

en: Sparrow
ru: Воробей

en: $25
ru: 2500 ₽

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
ru: Поддержите наше растущее сообщество, вступив в него на уровне голубя. Ваша поддержка поможет оплачивать работу наших писателей и вы получите доступ к эксклюзивной рассылке новостей.

en: Pigeon
ru: Голубь

en: Pricing table
ru: Таблица цен

en: Emery Driscoll
ru: Эмери Дрисколл

en: May 20th, 2022, 6 PM
ru: 20 мая 2022 г., 18:00

en: Amy Jensen
ru: Эми Дженсен

en: May 18th, 2022, 7 PM
ru: 18 мая 2022 г., 19:00

en: Doug Stilton
ru: Дуг Стилтон

en: May 16th, 2022, 6 PM
ru: 16 мая 2022 г., 18:00

en: Jesús Rodriguez
ru: Иисус Родригес

en: May 14th, 2022, 6 PM
ru: 14 мая 2022 г., 18:00

en: Speaker Series
ru: Ряд докладчиков

en: List of events
ru: Список событий

en: Illustration of a flying bird.
ru: Иллюстрация летящей птицы.

en: Painting of ducks in the water.
ru: Изображение уток в воде.

en: Layered images with duotone
ru: Многослойные изображения с двуцветным фильтром

en: Read more
ru: Читать далее

en: Jesús Rodriguez, Doug Stilton, Emery Driscoll, Megan Perry, Rowan Price, Angelo Tso, Edward Stilton, Amy Jensen, Boston Bell, Shay Ford, Lee Cunningham, Evelynn Ray, Landen Reese, Ewan Hart, Jenna Chan, Phoenix Murray, Mel Saunders, Aldo Davidson, Zain Hall.
ru: Иисус Родригес, Дуг Стилтон, Эмери Дрисколл, Меган Пэрри, Роуэн Прайс, Анджело Тсо, Эдвард Стилтон, Эми Дженсен, Бостон Бэлл, Шайя Форд, Ли Каннингем, Эвелинн Рэй, Ланден Риз, Эвен Харт, Дженна Чан, Феникс Мюррей, Мэл Сандерс, Альдо Дэвидсон, Зейн Холл.

en: An icon representing binoculars.
ru: Значок в виде бинокля.

en: Large list of names
ru: Длинный список имён

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
ru: Симпатичная птичка с изумительными цветными перьями.

en: Hummingbird
ru: Колибри

en: Hummingbird illustration
ru: Иллюстрация колибри

en: Image with caption
ru: Изображение с подписью

en: Featured posts
ru: Избранные записи

en: Divider with image and color (light)
ru: Разделитель с изображением и цветом (светлый)

en: Divider with image and color (dark)
ru: Разделитель с изображением и цветом (тёмный)

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
ru: Подвал с заголовком, слоганом и ссылками социальных сетей на тёмном фоне

en: Footer with social links and copyright
ru: Подвал с ссылками на социальные сети и авторскими правами

en: Footer with query, title, and citation
ru: Подвал с результатами запроса, заголовком и информацией WordPress

en: Footer with query, featured images, title, and citation
ru: Подвал с результатами запроса, изображениями записей, заголовком и информацией WordPress

en: Footer with navigation and citation
ru: Подвал с навигацией и информацией WordPress

en: © Site Title
ru: © Заголовок сайта

en: Footer with navigation and copyright
ru: Подвал с навигацией и авторскими правами

en: Footer with logo and citation
ru: Подвал с логотипом и информацией WordPress

en: Default footer
ru: Подвал по умолчанию

en: Dark footer with title and citation
ru: Темный подвал с заголовком и информацией WordPress

en: https://wordpress.org
ru: https://ru.wordpress.org

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
ru: Работает на %s

en: Categories
ru: Рубрики

en: Latest posts
ru: Последние записи

en: Blog footer
ru: Подвал блога

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
ru: Мы - куча шалопаев наблюдающих за птицами. Мы известны тем, что перелезаем через заборы, прокрадываемся в охраняемые зоны и в целом способны проникнуть куда угодно для того, чтобы наблюдать за самыми редкими птицами.

en: About us
ru: О нас

en: Footer with text, title, and logo
ru: Подвал с текстом, заголовком и логотипом

en: Pages
ru: Страницы

en: Query
ru: Запрос

en: Headers
ru: Заголовки

en: Footers
ru: Подвалы

en: Featured
ru: Избранное

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentytwo/
ru: https://ru.wordpress.org/themes/twentytwentytwo/

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ru: https://ru.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ru: Команда WordPress
